Velkolepá oslava příchodu Roku Draka | taiji taichi kungfu

Velkolepá oslava příchodu Roku Draka

Zveřejněno
|

titulV sobotu jsme spolu s vámi oslavili v Taiji Akademii 11. výročí jejího založení a příchod nového lunárního roku Vodního Draka. A především díky vám, kteří jste přišli, to byla oslava v opravdu velkém  stylu. Během odpoledního a večerního programu jsme v naší škole uvítali více než 300 malých i velkých návštěvníků. Pro ty malé jsme připravili i malý, sladký dárek na uvítanou..

deti1

Odpoledne jsme začali programem pro děti. Trénink kung fu dovedností vedla Martina Slabá, úřadující mistryně Evropy v Tchaj-ťi spolu s Petrem Donátem, trenérem oddílů Tygrů a Tygříků a Petrem Vitoušem, mistrně ovládajícím Tchaj-ťi tyč.

Během lekce si děti vyzkoušely rozcvičku, protažení, kopy i postoje. Výuka byla proložena ukázkami cvičení Martiny i starších Tygrů z dětských oddílů. Dětem se cvičení většinou moc líbilo a tak nabízíme možnost začít od února cvičit v oddílech Tygříků nebo Tygrů.

 

cajovna
Rodiče si mezitím mohli odpočinout u šálku dobrého čaje v malém sále, kde jsme připravili malou čajovnu. Daniela se ujala role čajovnice a byla moc milá, i když to chvílemi neměla snadné. Zájem o posezení u čaje chvílemi přesahoval možnosti naší improvizované čajovny. Nejoblíbenější byl zelený čaj s vůní jasmínu a také Dračí studna.

Ve velkém sále mezitím začala pod vedením Radka Koláře lekce Čchi-kungu – tradičního dechového cvičení, které je esencí Tchaj-ťi čchüan. Více než 70 zájemců zaplnilo velký sál do posledního místa a po krátkém cvičení zahrnulo Radka dotazy. Zdálo se, že některé z nich Čchi-kung skutečně oslovil. Pro zájemce o toto umění otevíráme kurz Čchi-kung – 5 elementů Tchaj-ťi.

Slavnostní večer pokračoval přednáškou Libuše Čadové na téma čínského lunárního kalendáře a nadcházejícího roku Draka. Rok Draka má tendenci naplňovat lidi energií, optimismem, přináší štěstí i bohatství. Čeká nás výbušný rok plný změn..
Dokument o proměnách vesnice Chenjiagou, kolébce Tchaj-ťi čchüan, připravil a komentoval Radek Kolář. Ten spolu s dalšími studenty podniká studijní cesty do Číny již více než 10 let. Změny v Číně postupují skutečně rychle, takže rozdíl mezi životem v Chenjiagou před deseti lety a dnes byl markantní. Nahlédli jsme do soukromí mistra Zhu Tiancai, Radkova učitele i do cvičení studentů z Taiji Akademie.

Vyvrcholením večera byly vystoupení a ukázky sestav Tchaj-ťi  v podání studentů Taiji Akademie. Viděli jsme tradiční sestavu 74 forem, ale také třeba sestavu Dělové pěsti v podání Petra Donáta, novou školu Sin-ťia Jilu Radka Koláře nebo společné Tchuej-šou – cvičení ve dvojicích. Všem vystupujícím patří velký dík i obdiv.

hudbaVečer byl podkreslen živou tradiční čínskou hudbou, skupinou „ S-ču“  Jana Chmelarčíka. Byl to nevšední zážitek…

Večer se skutečně podařil. Rádi bychom ze srdce poděkovali všem, kdo se na jeho přípravě a průběhu podíleli – počínaje Martinou, Ditou a Danielou v recepci i mimo ni, přes všechny vystupující, až po každého, kdo přišel a třeba se jen zmínil, že se mu večer líbil. Děkujeme vám všem a hezký nový dračí rok!

Veronika a Vaše Taiji Akademie